Po stopách lišky....

Po stopách lišky.... - obrázek

Po stopách lišky.... - obrázek

Na dnešek slibovala předpověď počasí krásný slunečný den.Včera večer jsem si tedy neachystal "vercajk" s tím, že se ráno vydám zkusit opět nafotografovat lišku. Ráno jsem vyrazil, cestou jsem viděl jednu lišku na poli, poté jsem těsně přes svítáním dorazil na místo, kde lišku pavidelně vídám. V dálce jsem opět viděl další lišku, tak jsem se hned začal zabydlovat. Vzhledem k větru jsem musel trochu pozměnit své oblíbené stanoviště, rozdělal jsem stan a zalezl dovnitř, ještě jsem ani nevyndal fotoaparát a z lesa z obvyklého místa vylezla další liška. Našteštní jsem už byl uvnitř stanu a tak jsem vše opatrně vyndal a nachystal, liška byla asi 250m daleko, začal jsem jí sledovat přes hledáček, jako vždy to byla zajímavá podívaná. Počasí bohužel nepřálo, slunce nikde,mlha, mráz a občas pěkně foukalo, liška blíže stejně opět nepřišla, ale to nevadí, jako vždy ničeho nelituji a hned jak budu mít čas vyrazím znova, je to jen otázka času a štěstí. Cestou domů jsem se šel projít podél lesa po poli, zahlédl jsem stádo asi 10ks srnčího a na konci lesa na mě čekalo nemilé překvapení. Na kraji lesa ležela mrtvá liška (viz průvodní potka) Po zběžném ohledání bylo patrné, že byla střelena, kus pravého zadního stehna a kus břicha měla prostřelené a byla ještě rozříznuta na břiše. Podle velikosti a stavby těla bych řekl, že se jednalo o samici a nebyla tam moc dlouho, můj odhad je tak 1-2dny. Hned jsem si zanadával, protože s tímhle vybíjením rozhodně nesouhlasím!!! Liška obecná je brána údajně jako škodná a proto se může střílet po celý rok a to včetně doby rozmnožování, což mi přijde úplně zhovadilé!!! Nic proti poctivým myslivcům nemám, ale bohoužel vím, že většina z nich jsou rádoby myslivci, kteří pro zvěř a přírodu vůbec nic nedělají a jen bezhlavě pálí po všem co se hýbe, někdy i po kolegovi, bohužel, je to tak. Chápu, že se musí střílet nemocné zvíře, ale tím to pro mě končí, ostatní je pro mě nepřijatelné "vyvražďování" a je to ubohost, zvlášť, když si představíte, že myslivec má právo vystřílet i malá liščata, je to hnus a člověk je největší dobytek!!!! Ohánějí se tím, že je to škodná, že likviduje stavy bažantů, zajíců a někdy i srnčího.... už neříkají, že je to celkem malé procento z liščího jídelníčku, liška je podle mého užitečná, protože likviduje většinou slabá a nemocná zvířata a navíc, většinu její stravy tvoří hraboši a myši, které loví na polích. Nejvíce zvěři škodí jako vždy člověk, například jsem si na stránkách http://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2011/Leden---2011/Stavy-srnci-zvere-.aspx našel tuto zajímavou informaci.

 "Historicky se populace srnčí zvěře v naší republice začala nejprve pozvolna zvyšovat ve 30. až 40. letech minulého století. Její výraznější a prakticky stále probíhající vzestup stavů souvisí až se změnami v systému zemědělské výroby od 50. let minulého století. Na začátku 60. let minulého století se v ČR lovilo okolo 50 000 kusů srnčí zvěře a slovitelnost stále stoupala, maxima dosáhla po roce 1975, kdy se ročně slovilo až do 120 000 kusů, potom výše lovu prudce poklesla, takže začátkem 80. let minulého století se slovitelnost prudce snížila o téměř 40 000 kusů ročně. V následujících letech se již slovitelnost srnčí zvěře neustále zvyšuje a v současné době již přesahuje slovitelnost 130 000 kusů ročně."

A to nemluvím o dalších "slovených" zvířatech, prostě člověk to tu vyplení a brzo se může stát, že naší poslední psovitou šelmu bezdůvodně tito "myslivci" vystřílí. Sice se uvádí, že je lišek hodně, ale je to důvod je střílet? Kdyby člověk téměř nevyhubil rysa, vlka apod. regulovala by si to příroda vše sama... prostě mě tohle strašně štve a rozhodně to neuznávám a je mi to hodně proti srsti. Dám sem anketu aby se každý, kdo to tu přečte její formou mohl vyjádřit. Ještě bych rád doporučil zajímavý článek právě o Lišce obecné v časopice PŘÍRODA  (www.epublishing.cz) číslo 1-2/2011 kde se mimo jiné píše...

" V České republice je podle mysliveckých zákonů možné lovit lišku celoročně, včetně doby rozmnožování.Každoročně je tak zastřeleno 60-80 tisíc kusů. Přitom znalosti ekologie, potravní biologie a populační dynamiky těchto zvířat ukazují na opravněnost hlasů, které požadují omezení doby jejich lovu. Zákaz odstřelu v období rozmnožovaní má své opodstatnění minimálně z etického hlediska a jeho prosazení v žádném případě nepovede k nárůstu populace. Stejně tak lov lišek, pokud je prováděn legálními metodami, nemůže vést k ohrožení či lokálnímu vyhubení populace. Taková situace by byla vzhledem k ekologickému významu tohoto predátora jistě nežádoucí. Lišky kontrolují početnost drobných hlodavců, plní sanitární funkce v populacích drobné zvěře a při likvidaci mršin uhynulých zvířat. Navíc by bylo bez "kmotry lišky" v naší přírodě trochu smutno."

Co říci na závěr, snad jen, že se připojuji k těm hlasům, kteří žádají aspoň omezení doby jejich lovu a doufám, že se s tím brzo něco udělá. Ještě jedna maličkost, kolik z vás vůbec vidělo v přírodě živou lišku? Já jí pozoruji už třetí rok a vždy to jsou nádherné okamžiky. Mějte se fajn a díky za trpělivost, snad vám už brzy ukážu novou  fotografii živé lišky v celé své kráse.
 
29.01.2011 12:23:53
kovi.l
Všechny fotografie na mém webu podléhají autorským právům © Jakékoli jejich použití bez mého souhlasu je zakázáno!! © Photo By Kovi 2007 - 2017
Stránky jsou optimalizovány na rozlišení 1920x1080px
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one